Jak dawkować suplementy diety?

Suplementy diety działają prawidłowo jedynie wtedy, gdy są przyjmowane w odpowiednich dawkach. Przed ich zastosowaniem, warto dokładnie zapoznać się z ulotką, oraz zastanowić się, jakie jest realne zapotrzebowanie naszego organizmu, na dane składniki odżywcze. Poniżej kilka uniwersalnych zasad, dotyczących stosowania suplementów.

Nie przekraczaj dawki zalecanej przez producenta – suplementy diety są bezpieczne, jednak tylko wtedy, gdy przyjmujemy je w dawce określonej na opakowaniu.

Jeśli dopiero zaczynasz stosować dany suplement, zacznij od najmniejszej dawki. Dotyczy to szczególnie odżywek przetreningowych – u osób, które są wrażliwe na kofeinę, właściwa dawka może być mniejsza od tej, którą zaleca producent.

Staraj się przyjmować je o stałej porze dnia, dzięki czemu, stężenie składników aktywnych będzie optymalne. Częstym błędem, jest przyjmowanie kilku kapsułek suplementu wtedy, gdy zdarzy nam się pominąć jego dawkę. Może to prowadzić do poważnych dolegliwości. Jeśli zapomnisz o przyjęciu jednej dawki, po prostu pomiń ją i przyjmij następną wtedy, gdy nadejdzie jej pora.

Nie łącz kilku suplementów o podobnym działaniu – wiele suplementów diety zawiera podobne składniki i wywiera takie same działanie na organizm człowieka. Nadmiar różnych substancji, takich, jak witaminy czy składniki pochodzenia roślinnego, może się odbić niekorzystne na naszym zdrowiu. Z tego powodu, warto dokładnie czytać etykiety suplementów diety i nie stosować jednocześnie preparatów, o takim samym działaniu lub składzie.